Radhošť || 1129 m n.p.m. || Beskid Śląsko-Morawski PDF Drukuj
poniedziałek, 22 lutego 2010

Radhošť (1129 m n.p.m.) jest szczytem górskim w Beskidzie Śląsko-Morawskim, 7 km od miasta Rožnov pod Radhoštěm. Rozciągają się z niego prześliczne widoki na całe Beskidy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Małą i Wielką Fatrę.

Od zawsze góra była łączona z pogańskim bogiem Radegastem tudzież Radogostem. Według podań na tym właśnie szczycie ów Bóg miał swoją siedzibę jednakże gdy misjonarze soluńscy – Cyryl i Metody dotarłi w te rejony w latach sześćdziesiątych IX wieku zburzyli ją.

Masyw góry jest poprzetykami jaskiniami długimi nawet na kilkaset metrów.

Poganie na szczycie Radhošť świętowali przesilenie letnie.

Radhošť swoją czarodziejską mocą przyciągał do siebie wiele wybitnych osób. Pisał o nim František Palacký, Jan Kollár i František Táborský. Odwiedził Svatopluk Čech, Petr Bezruč, Otakar Březina nebo Jaroslav Seifert. W 1931 roku Albína Polášek umieścił ok. 2km od szczytu rzeźbę boga Radegasta. Umyślnie odwróconą tyłem do rzeźby Cyryla i Metodego mieszczącej się niedaleko kapliczki poświęconej obu świętym – patronom Europy. Aby zobaczyć byłego pogańskiego boga, a raczej właśnie jego rzeźbę nie trzeba nawet wchodzić na szczyt, wystarczy gdziekolwiek w Czechach kupić sobie butelkę pysznego piwa Radegast.

Oprócz przepięknych widoków na górze Radhošť znajdziemy warte zobaczenia zabytki o której przed chwilą wspomniałem. Kaplica św. Cyryla i Metodego, rzeźba obu świętych, rzeźba pogańskiego boga, krzyż oraz wieżę radiową.